O nas

Dowiedz się więcej o AIFS

scroll

KIM JESTEŚMY?

Academic Year in America jest częścią Amerykańskiego Instytutu Studiów Zagranicznych (AIFS) działającego od 1964 roku. Jest to jedna z najstarszych, największych i najbardziej cenionych instytucji na świecie, zajmujących się organizowaniem wymiany kulturowej. Przez ponad 50 lat AIFS stworzył możliwość podróżowania i poznawania świata dla ponad 1,5 miliona ludzi.

Dewiza AIFS brzmi „Uczyńmy świat bliższym”. Instytut organizuje programy wymiany kulturowej dla różnych grup wiekowych – wyjazdy edukacyjne, work and travel, program au pair w USA, staże czy kursy językowe.

AIFS skupia uczestników ze wszystkich kontynentów, którzy na podstawie sponsorowanej przez instytut wizy J-1, mają możliwość mieszkania, studiowania czy pracowania w USA.

AIFS W LICZBACH

 • 54

  Lata działalności AIFS

 • 34999

  Uczestników AIFS

 • 45

  Krajów, biorących udział w programie

 • 30

  Szkół w Anglii

O PROGRAMIE AIFS

Academic Year in America (AYA) oznacza Rok Szkolny w Ameryce. Program jest sponsorowany przez Fundację Amerykańskiego Instytutu Studiów Zagranicznych (AIFS), organizację edukacyjną non-profit założoną w 1967 roku z pomocą Roberta F. Kennedy’ego. Misją programu jest promowanie światowego zrozumienia i pokonywania barier poprzez wymianę międzykulturową.

Co roku, program AYA umożliwia wyjazdy do Stanów Zjednoczonych na semestr lub rok szkolny ponad 1000 uczniom z całego świata. Każdy uczestnik ma możliwość kształcenia w amerykańskiej szkole i poznawania kultury USA od podszewki, mieszkając u amerykańskiej rodziny goszczącej. Rodziny biorące udział w programie to wolontariusze, którzy czerpią satysfakcję z pomocy uczniom wymiany w poznawaniu amerykańskiej kultury i języka angielskiego. Nieodłącznym benefitem dla rodzin jest poznawanie innych kultur, zwyczajów i języków, a także przekazywanie własnym dzieciom idei globalnego obywatelstwa i świata bez barier.

Od momentu powstania programu w 1981 roku, AYA umożliwił wyjazd do USA ponad 35,000 uczniów z ponad 45 krajów. AYA jest bardzo dobrze rozpoznawany przez szkoły średnie w całych Stanach i wspierany przez amerykańskie rodziny goszczące. Program został uprawniony przez Departament Stanu USA do wydawania wiz wymiany kulturowej J-1 i jako jedna z niewielu organizacji nie jest firmą pośredniczącą, a organizacją, która opiekuje się uczestnikami od momentu zgłoszenia do powrotu ucznia do kraju.

Program AYA jest zarządzany przez pełnoetatowy personel głównego biura w Stamford, Connecticut i jest wspierany przez sieć ponad 250 lokalnych koordynatorów w całym kraju, którzy monitorują i wspierają uczniów i ich rodziny goszczące.

DLACZEGO AIFS?

 • Jesteśmy jednym z programów, organizowanych przez American Institut for Foreign Study – organizacji działającej pod okiem Departamentu Stanu od ponad 50 lat.
 • Posiadamy ponad 35 lat doświadczenia.
 • AIFS Foundation działa globalnie, rekrutując uczestników w ponad 45 krajach świata.
 • Program został wyznaczony przez Departament Stanu USA do wydawania wizy wymiany kulturowej J-1 i działa w pełnej zgodzie z przepisami rządu amerykańskiego.
 • AYA jest administratorem programu FLEX – zatwierdzonego przez Kongres Stanów Zjednoczonych oraz w pełni finansowanego przez Departament Stanu USA.
 • AIFS prowadzi w pełni zarejestrowane w Polsce biuro, które jest częścią amerykańskiej organizacji – nie jesteśmy pośrednikiem ani agentem. Każdego roku setki uczestników z Polski bierze udział w programach edukacyjnych AIFS korzystając z usług naszego biura.
 • Każdy uczestnik programu posiada nielimitowany pakiet ubezpieczenia obowiązujący w USA przez cały okres pobytu.
 • Prowadzimy szereg szkoleń dla uczestników przed wylotem oraz w trakcie trwania programu, a także zapewniamy profesjonalną opiekę od momentu złożenia aplikacji do momentu powrotu do domu.
 • Minimum 3 razy w trakcie trwania programu dostarczamy rodzicom lub opiekunom w Polsce szczegółowy raport dotyczący przebiegu programu i aklimatyzacji ucznia w rodzinie goszczącej oraz szkole.
 • Rodziny goszczące biorące udział w programie AYA są wybrane skrupulatnie spośród tysięcy aplikujących. Procedura rekrutacyjna dla rodzin jest długa i bardzo wnikliwa, co pozwala na dobranie najodpowiedniejszych domów dla naszych uczestników.
 • Misją AIFS jest pomoc w łączeniu ludzi na całym świecie i wpływanie na wzrost międzynarodowego zrozumienia.

NASZA MISJA

Zapewnienie jak najwyższej jakości programów wymiany edukacyjnej i kulturowej, wzbogacających życie młodych ludzi na całym świecie.